Jak ubrać się na snowboard?

Snowboard jest specyficznym sportem, który wymaga od nas odpowiedniego przygotowania. Należy kupić odpowiedni sprzęt, buty do snowboardu oraz zainwestować w odpowiednią odzież. Ponieważ jest to sport zimowy, konieczne jest zadbanie o ciepły strój. Pamiętajmy jednak, że snowboard jest związany z dużą ilością ruchu, przez co strój musi zapewniać swobodę ruchów, a przy tym nie przegrzewać organizmu, ani nie pozwolić na wychłodzenie organizmu. Zatem jak ubrać się na snowboard, aby dobrze wyglądać, czuć się swobodnie i komfortowo?

Podstawowym bledem jest zakładanie bawełnianej odzieży. Jest to duży błąd, ponieważ materiały wykonane z bawełny lub takie, które mają domieszkę tej tkaniny wchłaniają wilgoć, a tym samym wychładzają nasz organizm. Jest to szczególnie niebezpieczne w zimowej porze, gdyż łatwo wtedy się przeziębić, co zmusza nas do rezygnacji z szaleństw na stokach. Dlatego kategorycznie należy zrezygnować z zakładania bawełnianej odzieży. Bawełna ewentualnie może stanowić drugą warstwę naszego stroju.

Pierwsza warstwa.

Bielizna jest najważniejszym elementem naszego stroju. Jeśli wybierzemy odpowiednią to z pewnością zapewni nam wygodę przez cały dzień. Bielizna powinna być wykonana z takich materiałów, aby odprowadzała wodę od skóry. Idealna będzie bielizna termo aktywna, która skutecznie chroni naszą skórę przed nadmiarem wody. Obecnie na naszym rynku jest cała gama bielizny wykonanej z tkanin o właściwościach termo aktywnych. Wybór, zatem nie powinien stanowić większego problemu. Koniecznie należy zwrócić uwagę na rozmiar naszej bielizny, ponieważ zbyt ciasna będzie powodować otarcia, a za duża spowoduje, że będziemy mieli ograniczone ruchy.

Warstwa druga.

Środkowa warstwa powinna się składać z bluzy polarowej, swetra lub grubej bluzki. Najlepiej, jeśli podobnie jak bielizna będzie wykonana z tkanin zapewniających odprowadzanie wody na, zewnątrz, co chroni przed utratą ciepła.

Trzecia warstwa.

Trzecią i zarazem zewnętrzną warstwę powinna stanowić kurtka i spodnie ochronne. Kurtka powinna mieć wysoki kołnierz, który ochroni przed wiatrem i chłodem. Powinna być wykonana z wodoodpornych materiałów, które jednak pozwalają skórze oddychać. Najlepiej, jeśli kurtka jest wodoodporna, wiatroszczelna i ma funkcje oddychającą. Spodnie również powinny być wykonane z takich samych materiałów, a dodatkowo warto zwrócić uwagę, aby były wzmocnione na kolanach oraz pośladkach. Do wyboru mamy spodnie z szelkami lub bez. Te z szelkami zapewniają komfort podczas jazdy, jednak, kiedy chcemy skorzystać z toalety musimy poświecić więcej czasu na rozbieranie. Tak naprawdę jest to wybór indywidualny.

Dodatkowe wyposażenie.

Każdy, kto chce jeździć na snowboardzie musi mieć kask, który ochroni naszą głowę w razie uderzenia. Należy go nosić zarówno na początku, kiedy dopiero uczymy się jazdy na desce oraz później, kiedy jesteśmy już prawdziwymi sportowcami. Jest to podstawa naszego bezpieczeństwa na stoku.

Dodatkowo warto zainwestować w maskę, która ochroni naszą twarz. Jest to niezwykle przydatny sprzęt, gdy na dworze panuje silny wiatr. Wysoko w górach podczas mroźnej pogody wiat jest dużo bardziej odczuwalny niż w innym terenie.

Rękawice snowboardowe powinny być wykonane z trwałych materiałów, zapewniające przy tym swobodę ruchów. Podczas zakupu koniecznie należy sprawdzić czy są nieprzemakalne, ponieważ często się przewracamy i dotykamy śniegu, więc łatwo przemoczyć rękawice.

Comments are closed.